Könyvek

Lauren Muñoz – Váratlan gyilkosság

Az Anassa Könyvek az elmúlt években leginkább romantikus fantasy zsánerrel foglalkozott, azonban 2024 októberében már a bűnügyi történetek kedvelőinek is készültek egy izgalmas megjelenéssel. Lauren Muñoz tavaly debütált az amerikai könyvpiacon egy ifjúsági thrillerrel, amely egy magánszigeten rendezett, egyhetes ballagási buli erejéig visszarepít minket az 1920-as évekbe. A Váratlan gyilkosság című önálló regényt Bosnyák Edit fordításában és gyönyörű élfestett kiadásban olvashatjuk.

Izzy Morales és a legjobb barátnője, Kassidy rajong a jazzkorszakért, ezért egy különleges időutazással akarják megünnepelni a ballagásukat. A lányok öt barátjukkal együtt elhajóznak egy hétre a Sparrow-szigeten található Ashwood-házba, a kedvenc némafilmjük forgatási helyszínére. A fiatalok korhű ruhákba bújnak, drága ékszereket viselnek, koktélpartikat és teniszmeccseket rendeznek, sőt lemondanak még a telefonjukról és a wifiről is.

Egyik este holtan találják Kassidy barátját, Blaine-t, aki mindenki ellenszenvét kivívta a gimnáziumi évek alatt. A nyomozók megállapítják, hogy a fiút meggyilkolták, és hirtelen mindenki gyanúsítottá válik: a hűséges barátnő, a csalódott szerető, az elhanyagolt gyerekkori barát, a vigasztalhatatlan új barát és a rejtélyes könyvmoly. Ó, és persze ne feledkezzünk meg Izzyről, aki magával vitte a kést a szigetre!

A gyilkosságba torkollott buli mellett a múlt fontos eseményeiről is olvashatunk.

Lauren Muñoz bűnügyi regénye nemcsak egy különleges alaphelyzetet teremt, hanem a történetvezetés is szokatlan. Az előhangban értesülünk Izzy veszélyes tervéről, így már el is kezdhetünk gyanakodni a lányra, aki a társadalmi helyzete miatt kívülállóként van jelen a gazdag fiatalok körében. A szigeten történteket E/1. személyben, Izzy szemszögében követhetjük nyomon, míg a baráti társaság múltját bemutató fejezeteket E/3. személyben olvashatjuk. Ez a nézőpontváltás kezdetben zavart engem, de a történet előrehaladtával sokat segített a szereplők kapcsolatrendszerének megértésében és a gyilkossági nyomozásban is.

Egy igazán sokszínű és érdekes szereplőgárdát kapunk!

A Váratlan gyilkosság főszereplői gimnáziumi osztálytársak voltak, és a legtöbben már gyerekkoruk óta ismerik egymást. Kassidy és Blaine négy éve egy párt alkotnak, de a tökéletesnek látszó kapcsolatuk egyáltalán nem felhőtlen. Izzy leginkább csak a legjobb barátnője révén kapcsolódik a társasághoz, bár titokban a könyvmoly fiú iránt epedik. Marlowe azonban megközelíthetetlen sznob hírében áll, és szívesebben tölti az idejét művészeti alkotások tanulmányozásával, mint az állítólagos barátaival. Chloét igazából senki sem látja szívesen a buliban, csak Kassidy szüleinek üzleti érdekeltségei miatt kapott meghívást. Fergus rajong a színházért, és hatalmas tragédiaként éli meg, hogy Blaine az élsportoló Ellisont választotta új legjobb barátjának.

Az 1920-as évek hangulata tökéleten megelevenedik ebben a történetben.

Kassidy számára nagyon fontos Izzy boldogsága, ezért minden apró részletre gondolt a ballagási buli szervezése során. Szerencsére a pénz nem akadály, így rendelkezésre állnak a jazzkorszakra jellemző ruhák és a csillogó ékszerek, valamint egy profi személyzet gondoskodik a koktélokról és a fenséges ételekről. Kassidy legnagyobb bánatára viszont a meghívott társaság kezdeti lelkesédese hamar veszekedésbe fullad, majd véres gyilkosságba torkollik.

A nyomozók megkérdőjelezhető módszerei az 1920-as évekbeli krimiket idézik.

A szerző igyekszik Blaine halála után is fenntartani az 1920-as évekre jellemző körülményeket, bár a féktelen parti kétségtelenül véget ér, és a gramofon is gyászosabb hangon szól. A baráti társaság tagjai a szigeten rekednek először a nyomozás, később pedig egy vihar miatt. Cates detektív és a külsős szakértő Pilar de León sorra kikérdezik a gyanúsítottakat, akik egyre kevésbé bíznak egymásban. Hamarosan kiderül, hogy mindenkinek volt indítéka a gyilkosságra, és a féltve őrzött titkok romba dönthetik a fiatalok életét.

A magyar borító és az élfestés tökéletesen illik a történethez!

Az Anassa Könyvek szerencsére nem vette át a Váratlan gyilkosság középszerű eredeti borítóját, hanem teljesen új külsővel ruházta fel a regényt. A gyönyörű magyar borítót a Coverist Studio munkatársai, Faniszló Ádám és Bakos Fanni tervezte. A lila és rózsaszín háttér előtt az Ashwood-ház magasodik, és az ablakok fényében láthatjuk mind a hat gyanúsított sziluettjét. A sötétben még pálmafák árnyéka látható, az élfestésen pedig Izzy kése kapott helyet.

A Váratlan gyilkosság szuper választás, ha szívesen visszarepülnétek a jazzkorszakba, és szeretitek az ifjúsági bűnügyi történeteket.

Ha gyakorlott krimiolvasók vagytok, és odafigyeltek olvasás közben az apró részletekre, akkor kitalálhatjátok a gyilkos kilétét, de még így is sok meglepetést tartogat a Váratlan gyilkosság. A múltbéli fejezetek és a nyomozók keresztkérdései lerántják a leplet mindenki bűnös titkairól. Lauren Muñoz ezzel a regénnyel már debütáló íróként bizonyította tehetségét és kreativitását, ezért kíváncsian várom a következő történetét.

A recenziós példányért köszönet az Anassa Könyveknek!

Olvastátok már? Osszátok meg a véleményeteket velünk!

M. L. Eperke – Az Ősi erők bukása

Hozzászólások