Könyvek

John Langan – Horgok

Az Agave Köyvek a fantasy és sci-fi mellett igyekszik egyre több horrorkülönlegességgel is megörvendeztetni a hazai olvasókat. Ennek az elhatározásnak köszönhetően jelenhetett meg itthon – több másik ilyen műfajú könyv mellett – John Langan Horgok című regénye is!

A Horgok

A történet főszereplője Abe, aki egy tragédia után a horgászatban lel menedékre. Rövidesen közelebb kerül az egyik kollégájához Dan-hez, aki ugyancsak friss özvegyként éli a mindennapjait. Együtt járnak el pecázni, mígnem egy nap Dan felveti, hogy látogassák meg a Dutchman’s Creek néven ismert horgászhelyet, amelyet számos legenda övez. Ráadásul a sebes sodrású víz állítólag nemcsak jó kapást ígér, de talán gyógyírt is mindkettejük fájdalmára…

A férfiak hamarosan egy olyan régi és szörnyű történetbe keverednek, amelynek a végén kérdéses, hogy megússzák-e élve a kalandot. Útjuk során sötét titkokról, hatalmas árat kívánó egyezségekről hallanak, valamint feltűnik egy rejtélyes alak is, akit csak úgy emlegetnek: Horgász. Abe és Dan szembesülnek a saját veszteségeikkel és az árral is, amit azért kell fizetniük, hogy visszaszerezzék.

A fülszöveg nagyon sok mindent előrevetít, misztikus hangulatot és lelki traumákban tapicskoló horrort ígér. Engem kicsit félre is vitt, más történetre számítottam.

Döcögősen indult

Ami számomra kicsit nehézkessé tette a történetbe való belehelyezkedést, az maga a főszereplő, Abe személye. Valamiért nem igazán tudtam átérezni a „kezdő-alkoholista, gyászoló férj” szerepét, valamint a bevezető részt is kicsit hosszúnak és helyenként vontatottnak éreztem. Amikor azonban beindultak az események, onnantól kezdve már izgalmas volt.

Mert hát a részletek. Ha a szólásnak igaza van, és azokban bújik meg az ördög, akkor ebbe a történetbe a fele pokol belezsúfolódott.

Nem nagyon találkoztam korábban még ilyen „történet a történetben” formátummal, emiatt nekem elsőre kicsit fura volt, de a végére sikerült belerázódnom. Amit viszont kicsit sajnáltam, az az volt, hogy nem ezt a közbeékelt, „magyarázó-sztorit” kaptuk meg kötetként. Kicsit kibővítve szerintem nagyon jól megállta volna a helyét önálló könyvként is.

Eredeti, izgalmas cselekmény

A sztorinak végig van egy nagyon baljós, misztikus hangulata. Az ember szinte várja, hogy mikor fog valami szörnyűség történni, mert annyira érezhetően benne van a levegőben. Az pedig szinte száz százalék, hogy egyik fordulatra sem számít az ember. Nagyon eredeti a háttértörténet és az egész magyarázat a történésekre, véletlenül sem az, amire számítanánk. Sokan kiemelik még a lovecrafti hangulatot is, ami valóban végig belengi a történetet. A fordulatok, sőt sok helyen még az írói stílus is őt idézi.

A karakterek

A karakterek közül sajnos nem sikerült kedvencet választanom, bár az igaz, hogy a szívem összefacsarodott Dan sorsa miatt és meg tudtam érteni a kétségbeesését. A főszereplő Abe-et viszont nem igazán tudtam megkedvelni, sok helyzetben kicsit passzívnak éreztem, így az eseményekbe is többször nehezemre esett bevonódni.

A holtak jó helyen vannak. Neked az élők miatt kell aggódnod.

Szólnom kell még pár szót a magyar kiadás borítójáról is, mert az amennyire sokkoló, annyira jól is illik a történethez. Nagyon jól megteremti a rejtélyes atmoszférát és kellően ijesztő ahhoz, hogy már előre felkapcsoljuk a lámpát az olvasáshoz.

Lassabb, de megrázó regény

Összességében elmondható, hogy John Langan Horgok című regénye egy különleges mítoszokkal operáló leginkább talán lélektani horrorként kategorizálható könyv. Aki szereti a kicsit lassabb folyású, összetett történeteket vagy érdeklődik a gyászfeldolgozás különlegesebb formái iránt, annak nagyon jó választás lehet a sötét őszi éjszakákra.

A recenziós példányért köszönet illeti az Agave Könyveket!

Ha ​találkozol vele, te leszel a következő | Simone St. James – Gyilkos út

Hozzászólások