Amber Smith – Amilyen most vagyok
Áprilisban írtunk az Amilyen akkor voltam című regényről, amely egy fiatal tinilány életének egy szakaszát dolgozza fel, akit megerőszakolnak. Nemrég pedig megérkezett Eden történetének folytatása, az Amilyen most vagyok amely ott folytatódik, ahol az előző véget ért. Megkezdődnek a tárgyalások a bántalmazási ügy kapcsán és Eden döntés elé kényszerül nemcsak párkapcsolati téren, de a továbbtanulása terén is.
Előzmény: Amilyen akkor voltam
Amber Smith, mikor megírta az Amilyen akkor voltam könyvét, akkor még fiatal volt. Valószínűleg pont emiatt lett annyira hatásos az a regény. Fiatalos hangvételű és erősen érződik az elbeszélésén, Eden karakterén, felfogásán, hogy mennyire fiatal. Ezért szerethették/szerethettük annyian. A kötet nem szépíti a tényeket, nem köntörfalaz, elénk tárja a kegyetlen igazságot, Eden nézetét. Nem finomkodik egyáltalán és én emiatt imádtam. Valóságosnak érződik az egész, és őszintén úgy gondolom, nagyon sok fiatal, aki hasonló dolgokon megy (vagy ment) át, mint Eden, sokszor ő maga is így érezhez, cselekedhet.
Az első részben megismerhettük Edent, akit bátyjának legjobb barátja szexuálisan bántalmazott, ez az esemény pedig végig kíséri az egész középiskolás életét. Eltávolodik az osztálytársaitól, a barátaitól sőt, még a családjától is, akik az egész kötet során valami érthetetlen okból kifolyólag úgy viselkednek vele, mint egy mostoha gyermekkel. Nem veszik őt emberszámba és Eden úgy érzi, jobban szeretik fiúkat és annak legjobb barátját, min őt, a saját lányukat. A regény ott ér véget, hogy Kevin cselekedete napvilágra kerül, ráadásul nemcsak Edent érte abúzus általa.
A történetről: Amilyen most vagyok
Az Amilyen most vagyok kicsivel a leleplezés után kezdődik. A nyilvánosságra kerülés után Eden magántanuló lesz, párkapcsolatban él és új munkahelye is van. Elkezdi feldolgozni az őt ért traumát, amiben egy pszichológus segíti. Látszólag elkezd helyreállni az élete, azonban ez sosem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik.
Eden szorongással küzd és pánikbetegséggel, miközben próbálja letenni a káros szereket, amikkel korábban nyugtatta magát. Mindezeket azonban igyekszik eltitkolni a barátai és a párja előtt, ami nem feltétlenül jó taktika. Főleg, mivel ezáltal ők nem értik meg, hogy mi zajlik le a lányban és szeretnék kimozdítani biztonságos közegéből. Az egyik ilyen alkalommal rátör a szorongás, amit követően a szórakozóhelyet elhagyva összefut Josh-al. Azzal a fiúval, akivel először élte át, milyen szeretni és szeretve lenni. Eden és Josh ezáltal kapnak egy második lehetőséget, a kérdés márcsak az, élnek vele?
Teljesen más hangvételt kapunk.
Az Amilyen most vagyok során lehet érezni, hogy Amber Smith már felnőtt, érett fejjel írta ezt a regényt. Mivel a kötet énekbeszélő, így Eden sokkal érettebbnek és magabiztosabbnak, komolyabbnak tűnik, mint az első rész során, ami azért furcsa, mert pár hónap telt el a két könyv között. Olyan érzete van az olvasónak, mintha egy másik személyről olvasna. Őszintén megvallva, nem tudom, ez jó-e vagy sem. Abból a szempontból mindenképpen jobb, hogy így sokkal inkább együtt lehet érezni Edennel. Közelebb éreztem magamhoz, ami a személyiségét illeti. Viszont lehet, hogy mások viszont pont emiatt távolodnak el tőle, mert jobban szerették azt a nyers őszinteséget, az egyszerűséget, ami az előző kötetben jellemezte.
Eden érettségét az is bizonyítja, hogy akarja a változást, szeretne kitörni a mindennapok körforgásából, a szülői házból, melynek minden egyes centimétere Kevinre és az abúzusra emlékezteti. Fejlődni és tanulni szeretne, ami igen elismerésre méltó. Ez a kötet minden sorával a felépülésre koncentrál. És nem csupán Eden kapcsán.
Kapunk egy kis szeletet abból is, hogy a lány környezete hogyan változik meg a vele történtek után. Kitekintünk a családjára és a barátaira is, valamint azokra a lányokra, akik szintén áldozatai voltak a fiúnak. Ez utóbbiból érthetetlen módon sajnos nagyon keveset kaptunk. Ezt tekintem a könyv egyetlen problémájának, ugyanis én azt hittem, a tárgyalásból és a másik két érintett lányból sokkal többet fogunk kapni és rájuk is nagy fókusz fog kerülni. Ez viszont nem történt meg, a kötet teljes egészében Edenre és Josh-ra fókuszál és az ő fejlődéstörténetükre.
Megismerkedünk Josh múltjával is.
Ez volt a másik nagy változás az első kötet után, hogy ebben a részben nemcsak Eden, hanem Josh szemszögébe is bepillantást nyerünk. Megismerjük a fiatal férfi egyáltalán nem könnyű múltját, és hogy ő hogyan élte meg a lánnyal való kapcsolatát, milyen volt az élete, miután szakítottak. De ami még ennél is fontosabb – a mi szempontokból –, hogy jelenleg mi zajlik a fejében és hogyan reagál arra, hogy Eden újra felbukkan az életében.
Az Amilyen most vagyok a címéből adódóan is arról szól, hogy hogyan lehet feldolgozni azt, mikor abúzus ér bennünket. Hogy nem szégyen segítséget kérni és merjük kimondani az érzéseinket. Ösztönöz minket arra, hogy merjünk kiállni magunkért és küzdeni. És bár sosem fogjuk tudni elfelejteni, igenis erős emberré tehet ez minket. Amber Smith egy teljesen más hangvételű, de méltó folytatást írt az Amilyen akkor voltam regényéhez.
A recenziós példányért köszönet a Magnólia Kiadónak!
R. F. Kuang – Sárga – AH magazin