Bagó Tünde – Ella háborúja
Bagó Tünde első regénye, az Ella háborúja egy olyan időszakban játszódik, amely bár történelmileg egy elképesztően szörnyű időszak, ugyanakkor én mégis nagyon szeretek róla olvasni. Minél több könyvet ismer az ember a második világháborúról, annál inkább el tudja képzelni azt, hogy mi zajlott akkor a világban. Ezúttal egy teljesen új helyszínről, a németországi Singen településről olvashatunk, mely a svájci határ mellett található.
A történetről
A címszereplő Ella egy fiatal restaurátor, aki a háború miatt nem végezheti szakmáját. Ez felettébb elkeseríti, hiszen egy tanult, intelligens asszony, aki él-hal a művészetekért. Lucas, a férje orvos, a náci pártba való belépése után pedig megkapja Singen korházának vezetését, így hátrahagyva korábbi stuttgarti életüket, elköltöznek a határmenti kisvárosba. Ella ezt a költözést nehezen viseli. Habár szereti a természetközeli házuk környékét és az ottani kirándulásokat, a Birodalmat azonban egyáltalán nem.
A nő küszködik, hiszen nem mondhatja ki azt, amit gondol és ami a szívében van. Meg kell játszani magát és kompromisszumokat kötnie az életben maradásért, ami nem könnyű, holott tudja, hatalmas szerencséjük van, hogy a front helyett egy kisvárosi kórházban dolgozhat a férje.
Váltott szemszög
Legnagyobb meglepetésemre egyszer csak 1994-ben találjuk magunkat, ahol egy szintén orvos férfi szemszögét követhetjük nyomon. Mark lehetőséget kap arra, hogy a seregben végezzen kutatásokat, ami hatalmas előrelépés lenne karrierje szempontjából. Habár számomra az ő fonala nem volt annyira érdekes, mint Elláé, azonban az kétségtelenül nagyon érdekelt, hogy hogyan kapcsolódik össze a két történetszál.
Lendületes történetvezetés
Bagó Tünde rendkívül könnyen lendül bele a történetbe és nagyon gyorsan vonzza be az olvasót a művébe. Valószínűleg ez annak is köszönhető, hogy nagyon könnyű azonosulni Ellával, aki teljes szívéből ellenzi a Birodalom nézeteit és cselekedeteit. Azonban azt is nagyon jól tudja, hogy óvatosan kell bánni a szavakkal és a tettekkel, hiszen a legapróbb megszólalásokért is elviheti az embert a Gestapo.
Egyedüli megnyugvása Lucas, akit teljes szívéből szeret és bár nagyon szerette korábbi életét, valamint Stuttgartot, örül, hogy megkapta a lehetőséget, hogy egy határmenti kis kórházat vezethet a front helyett. A férfi azonban nagyon sokat dolgozik és kevesebbet van a feleségével, aki egyre magányosabbá válik, miközben küzd az érzéssel, hogy akárhányszor emberek közé megy, meg kell játszania magát. Ez és a kórházi munka, amit végeznie kell, szépen lassan elkezdi rátenni a bélyeget a házasságukra.
Az érzelmek kerülnek előtérbe
Az Ella háborúja pedig egyre érzelemdúsabbá és szívfájdítóbbá válik. Ella egyre több időt tölt egyedül, majd hamarosan Stein atya csatlakozik hozzá, akivel több időt kezd tölteni. Az atyával való beszélgetések elkezdenek segíteni a lánynak, aki hamarosan találkozik egy másik férfival is. Felix a birodalom ellen harcol és egyre inkább közelebb kerül Ellához, aki döntés elé kényszerül. Szökjön meg a férfival vagy tartson ki férje mellett?
Akárcsak Ella, úgy harcoltam én is az érzelmeimmel. Egyrészt azon gondolkodtam, hogy vajon én hogyan döntöttem volna a nő helyében, másrészt azon, hogy vajon mit szeretnék, Ella hogyan döntsön? A házasság számomra egy szentség, így reménykedtem, hogy Ella és a férje újra egymásra találnak, ugyanakkor Felix és a nő közötti szikra érezhető és tapintható volt. Viszont az is teljes mértékben érthető, hogy a férje miért döntött úgy, ahogyan, hiszen ő mindkettőjüket szerette volna megkímélni a háború borzalmaitól.
Izgalmas szemszögből mutatja be a második világháborút
Amennyiben szívesen olvastok a történet ezen sötét korszakáról, teljes szívvel ajánlom ezt a gyönyörű regényt. Az Ella háborúja egy rendkívül olvasmányos és érzelmekkel teli könyv. Megtalálható benne a szerelem, a bűntudat, a tehetetlenség, a félelem és a fájdalom, magányosság érzete is, ami garantálja az érzelmi hullámvasutat az olvasó számára. Mindezt pedig megfűszerezi az, hogy nem is emlékszem arra, olvastam-e korábban német szemszögből a második világháborúról.
A recenziós példányért köszönet a 21. Század Kiadónak!