Lynn Painter – Jobb mint a filmeken
A bejegyzésem címe akár az is lehetne, hogy: Jobb, mint a filmeken – avagy így szerettem bele egy gimis romkomba 28 évesen! Mert konkrétan ez történt Lynn Painter könyve kapcsán.
Nem is olyan régen írtam Lynn Painter Mr. Téves Szám című regényéről, amit imádtam minden sablonosságával együtt – de képzeljétek, valójában nem az volt az első találkozásom az írónővel. Az első könyv, amit tőle olvastam, a Jobb, mint a filmeken volt, és ez indította el nálam a teljes Lynn Painter-lavinát. Azóta már tudom, hogyha valami könnyed, vicces, romantikus sztorira vágyom, nyugodtan nyúlhatok az ő könyveihez, hiszen bőven van még a Kossuth Kiadó repertoárjában. Szóval hamarosan érkezem a Véletlenül Amy-vel is, amin már szintén túl vagyok…
Ami viszont teljesen meglepett, hogy ez bizony egy gimis regény. Igen, gimnazistákról szól, suli, szalagavató, egyetemi felvételik, első csókok és minden, ami ezzel jár. Nos, ez van akkor, ha valaki egy jó ideje nem olvas fülszöveget a sok félrevezető vagy spoileres tartalom miatt. De azaz igazság, hogy pozitívan csalódtam. Nem hittem volna, hogy ennyi idősen is így fogom élvezni. Az elején még picit gagyinak éreztem, de aztán azon kaptam magam, hogy faltam a sorokat, és teljesen beszippantott a sztori.
Klasszikus kertvárosi romkom
Az örök romantikus Liz Buxbaum gyerekkora óta rajong a jóképű Michaelért, így amikor a fiú évek után visszatér a városba, elhatározza, hogy meghódítja – és ő lesz a partnere a szalagavatón. Tervének megvalósításához azonban kénytelen segítséget kérni a szomszédjától, Wes-től, akivel mindig is civakodtak és versengtek. Miközben együtt dolgoznak azon, hogy Michael végre észrevegye Lizt, a lány rájön, hogy talán a szerelem nem mindig ott bontakozik ki, ahol várnánk – és néha a legszebb történetek pont azok, amiket nem lehet előre megírni.
A könyv, ami után újra romkomot akartam nézni
A Jobb, mint a filmeken nem csupán a címe miatt idézi meg a klasszikus romantikus filmek hangulatát. Lynn Painter stílusa tele van utalásokkal, filmes párhuzamokkal, és közben mégis modern és szórakoztató. Liz igazi álmodozó, aki az életét romantikus filmek jelenetein keresztül képzeli el – és pont ezért tud vele olyan könnyen azonosulni az olvasó. Mert ki ne várta volna gyerekként (vagy akár most is), hogy egy filmbe illő pillanatban találkozik a nagy Ő-vel?
Wes – a (túl) tökéletes szomszédsrác
Imádom a „gyerekkori szomszédokból leszünk szerelmesek” típusú történeteket, és bár nem sűrűn olvasok ilyeneket, most rájöttem: többet akarok! Wes karaktere ugyanakkor talán kissé túl tökéletesre sikerült. Néha az volt az érzésem, hogy Liz csak saját maga előtt próbálja elhitetni, hogy Wes egy tipikus rosszfiú – miközben minden gesztusa, minden megnyilvánulása az ellenkezőjét mutatta számomra. És őszintén végig gondolva a könyv iránti érzéseimet, az egyetlen igazi kritikám a könyv kapcsán talán csak ez lenne, hogy Wes viselkedése nem igazán tükrözte a kamaszkor sajátos bizonytalanságát – túlságosan is felnőttként viselkedett. De őszintén? Ha ilyen szomszédom lett volna, biztosan nem panaszkodnék! Kilóra megvett magának az első pillanattól kezdve, hogy felbukkant.
Amikor a romkom mélyebb húrokat penget
Bár a könyv alapvetően könnyed és szórakoztató, meglepően sok mélyebb témát is érint. Ilyen például Liz gyásza az édesanyja elvesztése miatt, amit bár néha kicsit túl hangsúlyosnak éreztem, ugyanakkor hitelesen mutatta be, milyen nehéz lehet egy tinédzsernek elengedni egy szeretett szülőt – és még nehezebb megnyitni a szívét egy új családtag, pontosabban egy mostohaanya felé. A Helena–Liz kapcsolat alakulása emiatt különösen szép ívet járt be: jó volt látni, ahogy a kezdeti elutasítást lassan felváltotta az elfogadás.
És bár fentebb azt írtam, csak Wes tökéletessége zavart, azért Liz karakterével kapcsolatban voltak vegyes érzéseim. Furcsa volt, hogy mennyi felesleges kis hazugságba bonyolódott – főleg a legjobb barátnője felé, akivel épp a bizalomnak kellett volna az alapnak lennie. Persze mindez nyilván része volt a karakterfejlődésének, de ettől még voltak pillanatok, amikor csak forgattam a szemem: minek már megint ez a titkolózás?
Mindezek ellenére a könyv nem csak a szerelmi szál miatt működik, hanem mert szól az első szerelem varázsáról, a barátság fontosságáról, a gyász feldolgozásáról és arról, hogy a hazugság bármilyen kicsi is, mindig visszaüt. Ezek a témák olyan mélységet adnak a történetnek, amit talán nem is várnánk egy „cuki gimis romkomtól”.
Miért olvasd el?
A Jobb, mint a filmeken az a regény, ami meglepően sokat ad, még akkor is, ha a szórakoztató borítója alapján elsőre nem vársz tőle túl sokat. Könnyed, szórakoztató, és bőven tartogat megmosolyogtató jeleneteket. Bár nem tökéletes – ahogy a benne szereplő karakterek sem azok –, de pont emiatt lehet nagyon szeretni. És számomra ez volt az első lépés Lynn Painter világába, amiért különösen kedves emlék marad.
Ha tehát olyan olvasmányra vágysz, ami kikapcsol, felvidít, de közben ad is egy kis lelki útravalót, akkor ez a könyv garantáltan nem fog csalódást okozni!