Könyvek

Caroline Peckham · Susanne Valenti – Az ​ébredés

Annyi év várakozás után Magyarországra is megérkezett Caroline Peckham és Susanne Valenti sorozatának első része, Az ébredés! A Zodiákus Akadémia külföldön már hatalmas népszerűségnek örvend, ezért nem csoda, hogy hatalmas érdeklődés övezte a megjelenését hazánkban is.

A Zodiákus Akadémia

A történet két főszereplője Tory és Darcy Vega, akik éppen betöltötték a tizennyolcadik életévüket és különböző, nem éppen legális módon próbáltak pénzt szerezni ahhoz, hogy ki tudják fizetni lakásuk bérleti díját. Mindaddig, míg egy magát Orion professzornak nevező férfi rá nem kényszeríti őket arra, hogy vele tartsanak egy Zodiákus Akadémia nevű iskolába, ami egy tükörvilágban helyezkedik el.

Hamar kiderül, hogy a két lány tündér, ráadásul Szolária vér szerinti trónörökösei, ami nem vet rájuk jó fényt. Az uralkodók halála után négy másik család vette át a birodalom feletti irányítást, a négy égi örökös pedig szintén az akadémia tanulói. A fiúk pedig elhatározzák, mindent elkövet annak érdekében, hogy Tory és Darcy ne vehessék át helyüket a trónon.

A tündérek világa kegyetlen

Az első benyomásom az volt a regényről, hogy nagyon furán és egyszerűen kezdődött. Mintha egy elsőkönyves tiniszerző írta volna, összecsapott volt és kusza. Olyan hamar kerültünk az akadémiára és a lányok erejének bemutatásához, hogy csak kapkodtam a fejem. Utána kezdett csak érdekessé válni az egész.

Bemutatásra került a négy ház, ami picit emlékeztetett a Harry Potter világában megjelenő Roxforti házakra – bár itt a víz, tűz, föld és levegő házáról beszélünk, ahova a varázserő típusa szerint kerülnek be a tanulók. Érdekesség volt viszont, hogy a házvezetők itt az örökösök. És már az első fejezetekben megkezdődött az erőfitogtatás.

A tündérek világában – legalábbis az akadémia területén biztosan – úgy lehet érvényesülni, ha elnyomják a másikat. Szóval és tettekkel egyaránt bántalmazzák egymást. Összeverekednek, egymáson használják a képességeiket és megdöbbentő módon a tanárok még csak meg sem lepődnek ezen. Mi több, ami a legfelháborítóbb volt számomra, a tanárok is így viselkednek. Az első tanórán az egyik professzor nemes egyszerűséggel az asztal lapjába vágja a tanuló fejét, mikor az szemtelenkedik. Én pedig nem értem, hogy mások erről hogyhogy nem beszélnek, mikor a könyvet dicsérik?

Gördülékeny cselekmény

A két lány elhatározza, hogy megpróbálja kivívni a többiek tiszteletét, azonban a tündérdiákok nem könnyítik meg a dolgukat. Míg a világról, a történelemről, a tanórákról alig tudunk meg valamit, a hierarchiáról annál inkább. A cselekményt pedig ez mozgatja előre. A négy fiú folyamatosan abuzálja a lányokat, felbukkannak a tanórákon és egyik bántalmazást követi a másik. Mindeközben pedig a lányok igyekeznek túlélni, miközben tanulják az erejük használatát.

Alapvetően a világ, amit a két írónő megalkotott, teljes mértékben magába szippantott. Tetszett a Szolária, illetve a Zodiákus Akadémia térképe is, amik nagyon hasznosak voltak – főleg az utóbbi. Az akadémiát ábrázolóra többször visszatértem, hiszen folyamatosan emlegetve voltak a különböző épületek és elhelyezkedéseik. Izgalmasnak tartottam a különböző tanórákat, ahol az erejüket gyakorolták a diákok, érdekes volt, ahol arról beszéltek, milyen fajai vannak a tündéreknek, azt viszont nagyon sajnáltam, hogy történelem vagy politikai óráról nem volt szó, ahol alaposabban megismerhetnénk a királyságot.

A kötetben nagy hangsúlyt kap az asztrológia

Az Asztrológia óra viszont helyet kapott a kínálatban, mivel az egész könyv eköré épül. Folyamatosan olvassuk a lányok horoszkópját, jóslásokba pillanthatunk bele és szó van róla, hogy az egyes személyiségjegyeket, a varázserőt és a különböző fajokba való tartozást mind-mind meghatározza a csillagjegy. Ezt kifejezetten érdekesnek tartottam, függetlenül attól, hogy nem vagyok egy spirituális személy.

Kétes érzelmek

Összességében engem egyelőre annyira nem győzött meg a sorozat, pedig évek óta nagyon vártam az itthoni megjelenést a külföldi és az instán látott posztok miatt. Ezért is szerettem volna nagyon szeretni. Bántotta a lelkemet a sok iskolai bántalmazás, a folyamatos bullying és picit zavart, hogy tulajdonképpen az egész könyvben ez ismétlődött. A lányok nem tudtak kiállni magukért és folyamatosan csak azt ismételgették, ha erősebbek lesznek, visszakapják és ez felbosszantott. Sokkal jobban bele tudtam volna helyezkedni, ha mindezek helyett alaposabban megismerjük Szoláriát.

Ugyanakkor, maga az alapötlet nagyon tetszett. Izgalmasak voltak az egyes fajok leírásai, az, ahogyan az erejükkel bántak és az egyes fajokhoz tartozó viselkedésjegyek. Értem, hogy ezek bemutatására volt az ikrek bántalmazása, de annyiféle más módon is megismerhettük volna ezeket! Főleg, hogy a négy égi örökösben rengeteg potenciál van, ezzel mégis teljes mértékben ellenszenvessé tették őket számomra.

Kíváncsi vagyok továbbá, hogy Orion professzor karaktere mennyire fog kibontakozni és fejlődni a továbbiakban, mert számomra ő lett a legizgalmasabb és legkedvelhetőbb személy a történetben. Benne látom a leginkább a lehetőséget, mert elég összetett személyiséget kapott. Az ikreket az elején nagyon megkedveltem, tetszett, hogy mennyire más személyiségek, ugyanakkor mennyire összetartóak. Azonban mélységesen bosszantott a bántalmazások utáni reakciójükban az, hogy mikor már volt lehetőségük és képességük megvédeni magukat, akkor sem tették.

Különleges kiadás

Az Alexandra Kiadó két különböző kivitelben hozta el nekünk a Zodiákus Akadémia első részét. Az egyik kiadás hatalmas, élrehajló, színes térképpel érkezett és egy egyszerűbb, kék élfestéssel. A térképet, megtörve a könyvet be lehet hajtogatni, ezzel védve a lap éleit, akár egy doboz. A másikon bár nincsen ez a hajtás, de egy díszesebb, különleges élfestést kapott, amin az ikrek láthatók. A térkép ettől függetlenül itt is szerepel a borító belsejében.

Alapvetően annak ajánlom a Zodiákus Akadémia olvasását, aki szereti a dark fantasy műfaját és nem riad vissza attól, ha a könyvben nagy hangsúlyt kap az abúzus, a bullying. Caroline Peckham és Susanne Valenti írói stílusa ugyanis nagyon gördülékeny és fiatalos, ami viszi magával az olvasót és teljesen berántja.

Charlotte McConaghy – Az utolsó vándorlás

Hozzászólások

Benedek Eszter

Kétségtelenül könyvfüggő vagyok. Pontosan ezen okból kerülöm a könyvesboltokat a bevásárlóközpontokban. Kár, hogy a webshopokat nem lehet... ?