Legszebb borítójú könyvek 2020-ból
Ahogy mondani szokták, ne a borító alapján ítéld meg a könyvet. Természetesen a külcsín mindig másodlagos szerepet élvez a tartalommal szemben, ám ha olyan szerencsénk akad, hogy ráakadunk egy érdekes és izgalmas könyv sztorijára, amely mindennek a tetejében még egy kreatív, szemet gyönyörködtető borítót kapott, akkor az csak külön öröm minden könyvmoly számára. Ebben a cikkben egy válogatást olvashattak a 2020-ban megjelent legszebb borítójú könyvekről.
Regény
Stacey Hallstól a Familiárisok egészen varázslatos, titokzatos külsőt kapott, mely jól jellemzi az izgalmas könyv tartalmát is. Ugyanez elmondható Az alkimista lányának különleges esetéről is, mely egy igazán szép, részletgazdag kiadást kapott. Az elmúlt években megjelent skandináv életmód könyvekre emlékezetet Rosie Blake Hygge szerelem című romantikus, karácsonyi regénye. Éles váltást veszünk Berta Ádám új regényével, A kígyó feje ugyanis házasságról, kapuzárásipánikról illetve vámpír- és zombiszörnyekről szól. A Radikálisok Cory Doctorow négy kisregényét tartalmazza, a borítón pedig mindegyik történet egy-egy központi motívumát láthatjuk. A Lovecraft földjén is egy igazán figyelemreméltó, retró, kopottasnak tűnő kiadást kapott. Emellett csinos külsőt kapott a 2020-ban megjelent Mulan történetének egy alternatív változatát bemutató regény is, a Fénytörések.
Washington Black egy történelmi regény, mely a rabszolgaság idején játszódik és amelyben egy repülő masina megépítéséről is szó esik. Guillaume Musso regénye, Egy párizsi apartman az eredeti kiadással szemben vadiúj borítót kapott, mely betekintést enged a könyv színtereként szolgáló műteremlakásba. Tavalyi év egyik népszerű megjelenése volt még Sara Stridsbergtől A szeretet gravitációja és Deborah Feldman regénye, az Unortodox, melynek idén jelenik meg a folytatása Exodus címmel. Bár Marokkóban a beteg párnája alá mindig tesznek tőrt nem kapott túl nagy visszhangot, viszont igazán elegáns, minimalista borítót kapott. Ljudmila Ulickaja novellás kötete, A lélek testéről is egy letisztult, színeiben nagyon harmonikus összhatással bíró külsőt kapott. És persze nem feledkezhetünk meg Margaret Atwood első regényéről, Az ehető nőről sem, mely stílusban remekül passzol a MaddAddam-trilógiához.
Klasszikus
Boris Vian szürrealista, abszurd regénye, a Tajtékos napok, stílusban passzoló színes, kissé őrült borítót kapott. Élesen eltér tőle a Ray Bradbury minimalista, de annál látványosabb könyve, a Fahrenheit 451 és más történetek. A Libri akciója részeként lehetett nyáron beszerezni Szerb Antal: Utas és holdvilág új kiadását, de a Kisasszonyok második része, a Jó feleségek is megélt egy újrakiadást és reméljük, hamarosan a sorozat részeként megkapjuk a Fiatalurakat a Jo fiai kötetet is. Hasonló reményekkel várjuk, hogy a Büszkeség és balítélet után Jane Austen további művei is hasonlóan gyönyörű kiadást kapjanak. És persze ott van a tavalyi év egyik legizgalmasabb megjelenése a klasszikus könyveken belül, George Orwell 1984 című művének a képregényadaptációja, amit remekül sikerült bemutatnia Fido Nestinek, a könyv illusztrátorának.
Helikon zsebkönyv
A Helikon Kiadó gondozásában megjelent sorozat 2020-ban is rengeteg izgalmas és különleges borítójú kiadvánnyal jelentkezett. A művek között akad filozófia munka, mint E. M. Cioran – A bomlás kézikönyve és kortás regény is, például Viktor Pelevintől A Sárga Nyíl kötet, mely két orosz novellát tartalmaz. Viszont továbbra is a klasszikus művek dominálnak, többek között a Dorian Gray arcképe, 1984, Harcosok klubja, Félelem és reszketés Las Vegasban és az Úton. Személyes kedvencem ebbe a kategóriába Csáth Géza regénye, A vörös Eszti.
Életmód
Herendi Kata és Szabó Eszter Judit szerzőpáros 20 önismereti kérdés és válasz könyve, mely rengeteg praktikus, tanáccsal lát el az önismeret terén, nagyon szép színes, fiatalos külsőt kapott. A Vállald fel bátran önmagad abban segít, hogy azzá válhassuk, akik valójában lenni szeretnénk, míg Az Álmodj szépeket! megnyugtató történetek tartalmaz felnőttek, ami segíthet a békés alvásban. A népszerű Barátom, a filodendron minden növénykedvelő számára érdekes olvasmány lehet, nem mellesleg remekül fog kinézni a könyvespolcon is. A Kreatív időtervezés egyszerű, letisztult, pasztell színű borítót kapott, a kötet egy olyan módszer mutat be, ami segít rendszerezni a gondolatainkat. Végül Napoleon Hill Siker könyve is megérdemli, hogy felkerüljön a listára, hiszen igazán szép, vintage stílusú kiadásban jelent meg.
Szakácskönyvek
A franciakonyha szerelmeseinek a bisztrók világára emlékeztető Párizs Je t’aime szakácskönyvet ajánlom, mely a sarokban megbúvó konyhai könyvespolc dísze lehet. Érdemes megnézni Szendi Gábor és Mezei Elmira Paleolit rendhagyó szakácskönyvét is, mely egy új, kreatív borítót kapott. A Kovásziskola 2. az első részhez hasonlóan egyszerű, vintage stílusban jelent meg. Ha már a kenyérnél tartunk, Tóthné Libor Mária Limara Péksége (avagy a Házi pékek alapkönyve) is egy igazán szép, illusztrált kiadást kapott. Ha pedig valami igazán üde színfoltra vágyunk, akkor a Skandináv karácsony is remek választás lehet, mely rögtön megidézi a hygge és az otthonosság érzetét.