Könyvek

Benjamin Stevenson – Idén ​karácsonykor mindenki gyilkos

Pár hete vettem észre Benjamin Stevenson regényét, amely az Idén karácsonykor mindenki gyilkos címével vonta magára a figyelmemet. Ehhez társult az egyszerű, de nagyszerű borító, ami egy színpadon álló karácsonyfa igen érdekes díszekkel, egy bűvészkalappal és mikrofonnal. Izgalmas és hangulatos decemberi olvasmányt sugallt a regény, amit úgy éreztem, mindenképpen el kell olvasnom!

A történetről

Az Idén karácsonykor mindenki gyilkos főszereplője Ernest egy ausztrál nyomozó, aki karácsony előtt úgy dönt, segít kideríteni ki ölte meg ex-felesége párját. A gyilkossággal a nőt gyanúsítják, azonban Ernest úgy gondolja, nem ő a tettes. Elindul hát egy bűvészelőadásra, ahol a nyomokat sejti, azonban a sors úgy hozza, végül egy újabb bűnesetbe botlik. Vajon ki áll mindezek mögött? Mivel a karácsony közeleg, a férfi mindent megtesz annak érdekében, hogy minél előbb pont kerüljön az ügy végére.

Karácsonyi különkiadás

Az utóbbi egy-két évben mindent megtettem, hogy csökkentsem a polcomon levő olvasatlan könyveim számát. Talán emiatt is kerültek előtérbe nálam az utóbbi időben inkább a fantasy regények, itt-ott elvétve romantikus regények. Pontosan emiatt kerülhette el a figyelmemet Benjamin Stevenson neve, akire ezentúl kiemelt figyelmet fogok fordítani, ugyanis ezzel a regényével kilóra megvett!

Az írásmód és stílus miatt egyből feltűnt, hogy egy sorozat többedik részével lehet dolgom, ugyanis időről-időre felidézett olyan eseményeket, amik a múltban történtek. Szerencsére, ez nem okozott nagy hiányérzetet, mert bár jó lett volna ismerni egy-egy háttértörténetet, nem igazán akasztott meg olvasás közben, mert a lényegi információk el lettek magyarázva. Persze, javított volna az olvasmányértéken, ha ismerem Ernest és az újságíró közös múltját vagy egy-két korábbi sztorit, főleg a volt feleségével történt esetet, de önmagában is teljesen élvezhető volt.

Igazándiból, ahogyan a narrátor is írja, ez tulajdonképpen egy karácsonyi különkiadás, ahol a szerző akár egy adventi kalendárium, úgy építette fel a cselekményt. Minden fejezet végén felbukkan egy kulcsszó, egy “nyom”, ami alapján az olvasó is könnyebben tud nyomozni. Ez a felépítés teszi egyszerre kreatívvá és hangulatossá ezt az adventi krimit.

Krimi kezdőknek

Olvasás közben az fogalmazódott meg bennem, hogy Benjamin Stevensont szívesen ajánlanám azoknak az olvasóknak, akik még csak ismerkednek a krimi műfajával. A regény írásmódja könnyed és humoros, a főszereplő Ernest Cunningham pedig a narrátor, aki amellett, hogy önjelölt nyomozó, egy író, aki mintha kifejezetten nekünk írná ezt a regényt, megismertetve velünk a bűnesetet. Elmagyarázza a krimiírás szabályait, mire kellene odafigyelni, mit miért csinál, mi lenne a jó vagy a rossz megoldás. Nagyon érdekes ez a felépítés a lazasága miatt, aminek köszönhetően különösen kíváncsivá váltam, vajon a sorozat többi része is így íródott vagy csak ez a különkiadás?

Az elbeszélőnek köszönhetően könnyedén és gördülékenyen tudunk haladni a kicsit több, mint kétszáz oldalas regénnyel. Szórakoztat és lebilincsel, ráadásul nagyon kíváncsi voltam a végkimenetelre, mert minden egyes szereplőnek volt indítéka, hogy megölje az egyik áldozatot – míg a másikat senkinek sem.

Kíváncsivá tett

Ernest tehát nagyon belopta magát a szívembe. Tetszett a humora, ahogyan a dolgokhoz állt, ráadásul olyan kedvesen ügyetlen fajta, akinek azért elhiszem, hogy érti a dolgát. Egy biztos, hogy újra megjött a kedvem a krimi könyvek olvasásához, különösen ezen könyvsorozat első részéhez, ami A ​családomban mindenki gyilkos. Nagyon remélem, hogy ugyan ezzel a stílussal fogok majd ott találkozni!

A recenziós példányért köszönet az Agave Könyveknek!

John Langan – Horgok

Hozzászólások

Benedek Eszter

Kétségtelenül könyvfüggő vagyok. Pontosan ezen okból kerülöm a könyvesboltokat a bevásárlóközpontokban. Kár, hogy a webshopokat nem lehet... ?